Jeśli podczas studiów przykładałeś się do zajęć i ukończyłeś je z całkiem przyzwoitą średnią, osiągnąłeś połowę sukcesu. Druga połowa to doświadczenie, które powinieneś kolekcjonować podczas studiowania. Mogły to być drobne rzeczy i krótkie epizody. Praktyki i staże pozwalają na zdobycie nie tylko świetnych umiejętności, ale również znajomości, które z pewnością ułatwią Ci odnalezienie się w dojrzałym życiu.
Ukończyłeś studia i bierzesz się za poszukiwania pracy marzeń. Dojrzałeś tę jedyną, świetną i najlepszą ofertę z grona innych. Klikasz i… Twój entuzjazm maleje z wprost proporcjonalną prędkością, jak i wzrastał. Dlaczego? W niemal wszystkich, bardziej konkretnych ofertach poszukuje się ludzi z minimum dwuletnim, a nawet trzyletnim doświadczeniem. No cóż, raczej trudno byłoby Ci zdobyć taką ciągłość podczas studiów.
Wcześniej pisaliśmy o praktykach, ewentualnie stażach, a tu nagle mowa o dwuletnim doświadczeniu na podobnym stanowisku. Jednak nie zniechęcaj się. Mimo wszystko wyślij CV, w liście motywacyjnym pokaż się z jak najlepszej strony. Jeśli udowodnisz swojemu przyszłemu pracodawcy, że jesteś otwarty na nowe wyzwania, szybko się uczysz oraz uważasz, że ta praca jest dla Ciebie stworzona – niemal jak w banku masz rozmowę kwalifikacyjną.
Pamiętaj też, żeby nie zniechęcać się potencjalnymi porażkami. Przecież spotykają one każdego człowieka w jego ścieżce zawodowej. Dlatego jeśli z jedną firmą nie wyjdzie, wyślij CV dalej. Któreś przedsiębiorstwo w końcu dostrzeże Twój potencjał i pozwoli Ci na realizację zawodową. Wystarczy odrobina wiary w siebie i samozaparcie.
Zawsze warto postawić na wykształcenie
Wykształcenie jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale obok wykształcenia warto postawić również na doświadczenie zawodowe.