O dobrej sytuacji na słubickim rynku pracy świadczy fakt, że stopa bezrobocia w powiecie słubickim jest jedną z najniższych w województwie i wynosi 13,6% (stan na koniec lutego 2013r.) Do zawodów dominujących wśród osób bezrobotnych w regionie należą: sprzedawca, szwaczka, murarz, ślusarz, technik ekonomista, mechanik samochodów osobowych i sprzątaczka biurowa. Jak można wywnioskować, przedstawiciele tych zawodów mają największy problem ze znalezieniem pracy w Słubicach i okolicznych miejscowościach.
Z drugiej strony, największe zapotrzebowanie na pracowników danych zawodów w stosunku do istniejącej struktury zawodowej mieszkańców Słubic występuje w przypadku specjalności takich jak: nauczyciel chemii, nauczyciel przedszkola, doradca finansowy, specjalista do spraw kadr, technik elektryk, kontroler biletów, elektromechanik, krojczy i palacz pieców zwykłych. Oferty pracy dla osób zainteresowanych pracą w Słubicach dostępne są na Praca Słubice.
Słubice są ośrodkiem handlowo-usługowym, stąd wielu przedstawicieli lokalnej społeczności zatrudnionych jest właśnie w tych sektorach gospodarki. Istniejące przedsiębiorstwa obracają się w branży samochodowej, metalowej, obuwniczej, maszynowej, elektronicznej, budowlanej, spożywczej, betonowej oraz drewnianej. Największym pracodawcą regionu od wielu lat jest bazar u zbiegu ul. Kupieckiej i ul. Sportowej. W 1997 utworzono w mieście Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.