Zielona Góra jest jednym z dwóch najważniejszych w województwie lubuskim ośrodków miejskich. Stanowi ona siedzibę organów samorządu województwa, marszałka i zarządu województwa lubuskiego. Co ważne, razem z Sulechowem i Nową Solą tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto. Zielona Góra jest drugim co do liczby mieszkańców, zaraz za Gorzowem Wielkopolskim, miastem tego regionu. Według danych z 30 czerwca 2012 r. miasto zamieszkane było przez 119 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia wynosiła 58 km2.
Nic dziwnego, że wielu mieszkańców województwa lubuskiego jako cel migracji zarobkowej i zawodowej obiera właśnie to miasto. Zielona Góra jest miastem na prawach powiatu, który może poszczycić się najniższym odsetkiem bezrobotnych w województwie. W lutym 2013r. stopa bezrobocia w mieście wynosiła zaledwie 8,7% czyli o 8,3% mniej niż w województwie i 5,6% mniej niż w całej Polsce. Ponadto, na zatrudnienie w tym mieście mogą liczyć przedstawiciele wielu branż i specjalności, bowiem oferty pracy w Zielonej Górze skierowane są zarówno do niewykwalifikowanej kadry pracowniczej, jak i do wykształconych i doświadczonych specjalistów Praca Zielona Góra.
Ważnym elementem zielonogórskiej gospodarki jest bliskie odległość do niemieckiej granicy. Gospodarka miasta opiera się w znacznej mierze na produkcji wagonów kolejowych (Tabor Szynowy Opole S.A.- Zakład w Zielonej Górze oraz przemyśle informatycznym, reprezentowanym przez producenta dekoderów do telewizji satelitarnej ADB Global czy producenta systemów GPS Hertz Systems.